Dzwoń, gdy potrzeba ratunku. Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

fot. ZUW

Tylko jedna trzecia telefonów pod numer 112 jest zasadna, czyli wymaga interwencji zespołów ratownictwa medycznego, strażaków, policjantów lub innych służb. Dziś, 11 lutego, przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. To okazja, żeby przypomnieć, że ten numer alarmowy służy do ratowania życia i zdrowia.

– Większość połączeń, które odbieramy, nie wymaga pilnych działań — przyznaje Marta Rajewicz, operator numeru alarmowego 112. – To pytania w sprawie adresów instytucji, korków na drogach, czy dziur w jezdni. Prawie jedna trzecia, to przypadkowe, głuche połączenia, nawiązywane np. przez bawiące się telefonami dzieci. Pamiętajmy, że numer alarmowy służy do ratowania życia i zdrowia.

Najwięcej zasadnych zgłoszeń wymaga działania zespołów ratownictwa medycznego.

Zgłoszenia pod 112 z całego województwa zachodniopomorskiego przyjmowane są w Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które mieści się w budynku ZUW w Szczecinie.

W ubiegłym roku tutejsi operatorzy numeru alarmowego 112 skierowali do policji ponad 167 tys. zgłoszeń. Do dyspozytorów medycznych — ponad 145,5 tys. zdarzeń, natomiast do straży pożarnej 20 tysięcy.

Na numer alarmowy 112 DZWOŃ tylko w nagłych, wymagających interwencji służb ratowniczych sytuacjach, takich jak:
– wypadki drogowe
– silne krwawienia i uszkodzenia ciała
– omdlenia i utrata świadomości
– pożary
– przypadki porażenia prądem
– kradzieże, włamania
– rozboje i inne przypadki użycia przemocy
– rozpoznania osoby poszukiwanej przez Policję
– inna sytuacja nagłego zagrożenia życia, zdrowia, środowiska, mienia, bezpieczeństwa lub porządku publicznego

www.gov.pl

W Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Szczecinie zatrudnionych jest 66 certyfikowanych operatorów. Na zmianie dziennej, w zależności od potrzeby pracuje ich od 10 do 12 – więcej zgłoszeń przyjmują w dni wolne i wakacje. Jeden operator na zmianie przyjmuje średnio 153 zgłoszenia.

– Nasi operatorzy odbierają połączenia alarmowe przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Ich praca jest nieoceniona, ponieważ odciąża służby, do których operatorzy, po wstępnej weryfikacji, kierują tylko te zgłoszenia, które wymagają interwencji — mówi wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.

Obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki zorganizował już w piątek, 9 lutego. Zaprosił dzieci z klasy pierwszej Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej, młodzież z pierwszej klasy VII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie oraz uczestników kursu na ratownika WOPR. Dzieci i młodzież m.in. zwiedziły Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz poznawały pracę operatorów 112.

Na podstawie informacji prasowej ZUW w Szczecinie


Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.